Obsługiwałem angielskiego króla – Bohumil Hrabal

Drodzy Czytelnicy, kiedyś pewien filolog czeski powiedział mi, że uważa Hrabala za najbardziej genialnego czeskiego pisarza. Po przeczytaniu trzeciej już jego powieści (po wcześniejszej lekturze „Pociągów pod specjalnym nadzorem” oraz „Postrzyżyn”)  nie mogę nie przyznać mu racji.

Jest to powieść o trudnym dorastaniu w środowisku praskich lokali, o pierwszych doświadczeniach z kobietami, o trudnej miłości spotkanej w czasie wojny. 15- letni chłopak wchodzi w specyficzne środowisko praskich kelnerów. Pierwszą rzeczą jakiej się uczy jest to, że tajemnicą tego zawodu jest widzieć i słyszeć wszystko, jednocześnie niczego nie widząc i niczego nie słysząc. 
Hrabal pod pretekstem opisania hermetycznego środowiska, mówi czytelnikowi  o uwikłaniu w kontekst historyczny, o trudnych wyborach i politycznych absurdach, które ważą na losie człowieka.
Warto!

Patrycja

Nie mając czasu prawie na nic, zawsze znajdę jednak czas na czytanie. Jedni uznają to za niegroźne dziwactwo, inni dzielą tę pasję… Zbuntowałam się przeciwko szalonemu tempu w jakim mija nasza codzienność i postanowiłam podzielić się moimi pasjami z szerszym gronem. Na razie jest o książkach. Wkrótce będzie o innych rzeczach, które dostarczają mi pozytywnych emocji. A od tych ostatnich jestem poważnie uzależniona :)))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *