O miłości i innych demonach – Gabriel Garcia Márquez

Czy to możliwe aby włosy rosły nieprzerwanie przez 200 lat, nawet po śmierci ich posiadaczki? Czy to możliwe, aby pomylić wściekliznę z opętaniem? Czy może 36-letni ksiądz może zakochać się w 12 –letniej dziewczynie? 

Otóż tak. U Márqueza wszystko jest może się zdarzyć.
Historię Servy Marii, dziewczynki posądzonej o bycie opętaną przez demona, i jej egzorcysty – księdza Cayetano, czyta się jednym tchem.  Oboje opętuje demon, owszem! Demon miłości. Tej czystej i pięknej, a jednocześnie tragicznej. 
Jednak Márquez zamierzał nam pokazać w “O miłości i innych demonach”  innego demona… Kościół. Bezduszny, nie  umiejący zrozumieć inności, niehumanitarny. Wydający lekką ręką mylne wyroki, które mogą zaważyć na losie jednostki.
W moim rankingu powieści Márqueza, “O miłości i innych demonach” zajmuje drugie miejsce, zaraz za niekwestionowanym liderem, którym wiecie dobrze, że jest “Sto lat samotności”

Patrycja

Nie mając czasu prawie na nic, zawsze znajdę jednak czas na czytanie. Jedni uznają to za niegroźne dziwactwo, inni dzielą tę pasję… Zbuntowałam się przeciwko szalonemu tempu w jakim mija nasza codzienność i postanowiłam podzielić się moimi pasjami z szerszym gronem. Na razie jest o książkach. Wkrótce będzie o innych rzeczach, które dostarczają mi pozytywnych emocji. A od tych ostatnich jestem poważnie uzależniona :)))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *