Nazywam się czerwień – Orhan Pamuk

Wielowątkowa historia, opowiedziana z perspektywy wielu narratorów. Pamuk daje głos w tej powieści wszystkim swoim bohaterom, a nawet zwykłej monecie, psu naszkicowanemu na miniaturze lub…. kolorowi czerwonemu.

XVI – wieczny Stambuł, Imperium Osmańskie,  pracownia utalentowanych miniaturzystów. Mają do wykonania bardzo ważne zlecenie. Jeden z artystów zostaje zamordowany. Nie jest to jedyna zbrodnia, jaka się w tej historii wydarzy…Komu zależy na śmierci miniaturzystów? Czy wiąże się to ze zleceniem, jakie wykonują dla Sułtana?
Zagadkę przyjdzie rozwikłać Czarnemu – przybyłemu do Stambułu po 15 latach wygnania – zakochanemu od dawna w córce kierownika pracowni, pięknej Sekure.
Wątki kryminalny i miłosny toczą się w tle konfliktu tradycyjnej sztuki iluminacyjnej mistrzów 
z Heratu, gdzie ilustracje, zgodnie z prawem islamskim są zakazane, a nowoczesnymi technikami ilustracyjnymi pochodzących z chrześcijańskiej Europy.
Lektura, dzięki niespotykanym technikom narracyjnym, jest bardzo wciągająca. Pamuk wspaniale oddaje klimat XVI-wiecznego Stambułu, wprowadza czytelnika w arkana sztuki iluminacyjnej, ukazuje pracę mistrzów.
Orhan Pamuk, to turecki autor, który sam w młodości studiował malarstwo i architekturę. Porzucił to jednak dla literatury, a w 2006 roku został laureatem literackiej Nagrody Nobla, m.in. za podejmowanie w swojej prozie tematyki dialogu pomiędzy Wschodem a kulturą zachodnią. Ten motyw jest głównym motywem również w „Nazywam się czerwień”

Patrycja

Nie mając czasu prawie na nic, zawsze znajdę jednak czas na czytanie. Jedni uznają to za niegroźne dziwactwo, inni dzielą tę pasję… Zbuntowałam się przeciwko szalonemu tempu w jakim mija nasza codzienność i postanowiłam podzielić się moimi pasjami z szerszym gronem. Na razie jest o książkach. Wkrótce będzie o innych rzeczach, które dostarczają mi pozytywnych emocji. A od tych ostatnich jestem poważnie uzależniona :)))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *