Żart – Milan Kundera

“Żart” to pierwsza książka Milana Kundery, ukończona w roku 1967. Znalazła się na liście 100 książek XX wieku opublikowanej przez Le Monde. 

Powieści Kundery zawsze delikatnie dotykały tematów politycznych, które zawsze jednak pozostawały tylko tłem opisywanych wydarzeń. I chociaż wydawałoby się, że w “Żarcie”, od początku do końca, polityka gra główną rolę, to jest to tylko złudzenie. 
Jest to powieść o młodości, miłości, o tym, że nie mamy wpływu na nasz los, że jesteśmy uwikłani w realia i kontekst historyczny, w którym przyszło nam żyć.
I również o tym, że wszystko jest względne i że jedno, z pozoru nieważne, zdarzenie, może mieć wpływ na całe nasze życie. Niewinny, sztubacki żart kładzie się cieniem na życie Ludwika – głównego bohatera. Pozwolił sobie zadrwić z ideologii… A ona nie ma poczucia humoru i bardzo nie lubi żartów!

Natomiast sam autor w przedmowie do pierwszego wydania “Żartu” zaznaczył, że jest to po prostu historia miłosna…
A wg Was, o czym jest “Żart”? 

Patrycja

Nie mając czasu prawie na nic, zawsze znajdę jednak czas na czytanie. Jedni uznają to za niegroźne dziwactwo, inni dzielą tę pasję… Zbuntowałam się przeciwko szalonemu tempu w jakim mija nasza codzienność i postanowiłam podzielić się moimi pasjami z szerszym gronem. Na razie jest o książkach. Wkrótce będzie o innych rzeczach, które dostarczają mi pozytywnych emocji. A od tych ostatnich jestem poważnie uzależniona :)))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *