Meldunek z Pawiaka – Zygmunt Śliwicki

Pawiak czyli więzienie na ulicy Pawiej w Warszawie był miejscem, które budziło strach w każdym mieszkańcu okupowanej stolicy. Nazywane było przedsionkiem śmierci, ponieważ z Pawiaka raczej się nie wracało, ewentualnie można było wyjechać stamtąd transportem do obozu koncentracyjnego.


Autor pokusił się w tej książce o prawdziwy, szczegółowy “meldunek” tak jak ujął to w tytule. 
Zygmunt Śliwicki został aresztowany w roku 1940, Pawiak opuścił dopiero przed samym wybuchem Powstania Warszawskiego, w roku 1944. Z zawodu lekarz, pełnił na Pawiaku swoją funkcję, co pozwalało mu na niesienie pomocy więźniom w gorszej od niego samego sytuacji. Zygmunt Śliwicki był również jednym z członków siatki konspiracyjnej Pawiaka. 
W swoim “Meldunku:” bardzo dokładnie opisuje jej działanie i zasługi swoich kolegów po fachu. 
Również wielkie brawo dla autora za to, że pokusił się o stworzenie listy więźniów Pawiaka. Wykonał bardzo dobrą, kronikarską robotę. 

Zatem, dla tych, którzy interesują się tematem II Wojny Światowej książka bardzo ciekawa, wnosząca dużo ciekawych szczegółów, relacjonowanych z pierwszej ręki. 

Poza tym, fani serialu “Czas honoru” odnajdą w relacji Śliwickiego kilka wątków z odcinków I sezonu, np. wątek związany z postacią Karola Ryszkowskiego.

Patrycja

Nie mając czasu prawie na nic, zawsze znajdę jednak czas na czytanie. Jedni uznają to za niegroźne dziwactwo, inni dzielą tę pasję… Zbuntowałam się przeciwko szalonemu tempu w jakim mija nasza codzienność i postanowiłam podzielić się moimi pasjami z szerszym gronem. Na razie jest o książkach. Wkrótce będzie o innych rzeczach, które dostarczają mi pozytywnych emocji. A od tych ostatnich jestem poważnie uzależniona :)))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *