Pachnidło – Patrick Süskind Pełny tytuł tej powieści to: „Pachnidło. Historia pewnego mordercy”
 A tym mordercą okazuje się być Jean Baptiste Grenouille, urodzony w XVIII – wiecznej, przepełnionej zapachami Francji, zwykły pomocnik garbarza.
Jest obdarzony niespotykanym darem – węchem absolutnym – może rozpoznać i odtworzyć każdą woń.
Jednocześnie… nie posiada własnego zapachu. To powoduje, że ludzie się go boją, bądź nie zwracają na niego uwagi.
Jean – Baptiste pewnego dnia wyczuwa pewną woń – zapach dziewiczego ciała młodej kobiety, 
i odtąd nie zazna spokoju, dopóki nie odtworzy tego zapachu.
Głównym bohaterem książki jest zapach właśnie. Powieść rozpoczyna się opisem pełnego różnych zapachów XVIII-wiecznego Paryża, a kończy się sceną, w której główny bohater tworzy zapach normalnego człowieka. Czytelnik może się zdziwić co wchodzi w skład naszego, ludzkiego zapachu. A podczas lektury bardzo sugestywnych opisów, dosłownie „poczuć”  wonie, 
o których pisze Patrick Süskind
Autor we wspaniały sposób opisuje ogromną ilość zapachów, z jakimi stykamy się na co dzień, często nie zdając sobie z tego sprawy. Udało się autorowi pokazać także, jak ważnym elementem naszego życia i postrzegania świata jest zmysł powonienia. Po lekturze tej książki dopiero uświadamiamy sobie, jak zapachy sterują naszym życiem.

Patrycja

Nie mając czasu prawie na nic, zawsze znajdę jednak czas na czytanie. Jedni uznają to za niegroźne dziwactwo, inni dzielą tę pasję… Zbuntowałam się przeciwko szalonemu tempu w jakim mija nasza codzienność i postanowiłam podzielić się moimi pasjami z szerszym gronem. Na razie jest o książkach. Wkrótce będzie o innych rzeczach, które dostarczają mi pozytywnych emocji. A od tych ostatnich jestem poważnie uzależniona :)))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *