Tramwaj z Alei Sucha – Antoni Reński

Dziś, podczas podróży samochodem do Lille, zatrzymałam się na stacji benzynowej i na znaku drogowym zobaczyłam przyklejoną naklejkę ze znakiem Polski Walczącej.

Jako, że temat Polski Podziemnej z czasów II wojny Światowej interesuje mnie bardzo, dziś chciałabym podzielić się opinią na temat jednej z książek poniekąd o tej tematyce. 

“Tramwaj z Alei Szucha” to wstrząsająca i bardzo precyzyjnie opisana relacja młodego chłopaka, zaangażowanego w konspirację w okupowanej Warszawie.  Po aresztowaniu przez Gestapo, jest przetrzymywany w areszcie śledczym na Alei Szucha, a następnie na Pawiaku. 
Antoni Reński bardzo realistycznie opisał więzienną codzienność, a także metody stosowane przez Gestapo w celu złamania woli więźniów.

Książka ta, to z jednej strony lekcja historii, z drugiej strony lekcja patriotyzmu. Dzięki takim pozycjom pamiętamy, że ci, którzy bili się o naszą wolność, nie zawsze robili to na polu walki 
i z bronią w ręku. 
W takich miejscach jak areszt siedziby Gestapo było wielu takich wojowników.

Patrycja

Nie mając czasu prawie na nic, zawsze znajdę jednak czas na czytanie. Jedni uznają to za niegroźne dziwactwo, inni dzielą tę pasję… Zbuntowałam się przeciwko szalonemu tempu w jakim mija nasza codzienność i postanowiłam podzielić się moimi pasjami z szerszym gronem. Na razie jest o książkach. Wkrótce będzie o innych rzeczach, które dostarczają mi pozytywnych emocji. A od tych ostatnich jestem poważnie uzależniona :)))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *