Cztery róże dla Lucienne – Roland Topor

Cztery róże dla Lucienne to tytuł zbioru ponad czterdziestu opowiadań autorstwa Rolanda Topora. Spróbujcie wpisać w wyszukiwarkę tytuł „Cztery róże dla Lucienne” a na pierwszym miejscu ukaże Wam się… strona internetowa najbardziej klimatycznej knajpy w Zielonej Górze! 

Knajpa mojej młodości, do której zawsze wracam i nie wyobrażam sobie klubowego pejzażu Zielonej Góry bez niej.


Wracając do zbioru opowiadań, również jest niezwykły, jak zielonogórska knajpa. Opowiadań bardzo różnorodnych, niektórych długich na kilka stronic, innych na… całe jedno zdanie. Wybuchowa mieszanka czarnego humoru i groteski. 
Chociaż błyskotliwe, surrealistyczne poczucie humoru Topora może wydawać się Wam makabryczne, a momentami szokować. I tak polecam!

Roland Topor to nietuzinkowa postać. Był pisarzem francuskim,  urodził się z Paryżu, natomiast jego rodzice byli polskiego pochodzenia. Topor to również autor sztuk teatralnych oraz rysunków 
i plakatów. Współtwórca scenografii do filmu „Cananova” Felliniego. Jedno z jego opowiadań „Chimeryczny lokator” (nie wchodzi w skład zbioru „Cztery róże dla Lucienne”) posłużyło Romanowi Polańskiemu jako podstawa do filmu „Lokator”. W filmie tym Topor zresztą zagrał epizodyczną rolę.
Wystąpił także w kultowym filmie Herzoga „Nosferatu Wampir”.

Patrycja

Nie mając czasu prawie na nic, zawsze znajdę jednak czas na czytanie. Jedni uznają to za niegroźne dziwactwo, inni dzielą tę pasję… Zbuntowałam się przeciwko szalonemu tempu w jakim mija nasza codzienność i postanowiłam podzielić się moimi pasjami z szerszym gronem. Na razie jest o książkach. Wkrótce będzie o innych rzeczach, które dostarczają mi pozytywnych emocji. A od tych ostatnich jestem poważnie uzależniona :)))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *