Wszystko czerwone – Joanna Chmielewska

Powieści Joanny Chmielewskiej – naszej rodzimej królowej kryminału, nie trzeba szczególnie polecać. „Wszystko czerwone” należy do najściślejszego kanonu najlepszych pozycji autorstwa Chmielewskiej.

Książka jest bardzo zabawna, napisana oczywiście bardzo dowcipnym stylem.
Jej główna bohaterka – Alicja – mieszka w małym duńskim miasteczku Allerod. Prowadzi dom otwarty – ciągle gości u siebie przyjaciół i znajomych. A wśród nich –jak się okazuje – wyjątkowo przebiegłego i niezwykle skutecznego mordercę. 
Czy czyha on na Alicję, czy na kogoś z jej licznych przyjaciół? I dlaczego to robi? Zagadkę pomoże rozwiązać przemiły duński policjant o polskich korzeniach, niejaki pan Muldgaard, który zapamiętale uczy się języka polskiego. Jednak z braku odpowiedniego podręcznika, korzysta w tym celu z …Biblii. Cytaty z wypowiedzi tego pociesznego stróża prawa, tj. : „Ta dama to wasza mać?” przeszły do języka potocznego wyznawców Joanny Chmielewskiej.
A postać Alicji istniała naprawdę. Więcej na jej temat dowiecie się z 7 tomów autobiografii Joanny Chmielewskiej. Oczywiście, nie dochodziło w jej domu do podobnych ekscesów, jak te opisane we „Wszystko czerwone”, ale prawdą jest, że Alicja była długoletnią przyjaciółką pisarki, po śmieci swego męża mieszkała w Danii, w małym domku ze wspaniałym ogrodem na przedmieściu Kopenhagi i była tak samo towarzyska i roztrzepana, jak postać dla której służyła jako pierwowzór.
Na koniec muszę ostrzec: lektura „Wszystko czerwone” grozi bólem brzucha…. ze śmiechu!

Patrycja

Nie mając czasu prawie na nic, zawsze znajdę jednak czas na czytanie. Jedni uznają to za niegroźne dziwactwo, inni dzielą tę pasję… Zbuntowałam się przeciwko szalonemu tempu w jakim mija nasza codzienność i postanowiłam podzielić się moimi pasjami z szerszym gronem. Na razie jest o książkach. Wkrótce będzie o innych rzeczach, które dostarczają mi pozytywnych emocji. A od tych ostatnich jestem poważnie uzależniona :)))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *