Śnieg – Orhan Pamuk

“Śnieg” to wielowymiarowa i wielowątkowa powieść, osadzona przez Pamuka w niewielkim,  anatolisjskim miasteczku Kars. 

Kars zostaje na trzy dni odcięty od reszty świata z powodu bardzo intensywnych opadów śniegu. W tym czasie dojdzie w miasteczku do wielu wydarzeń i splotów ludzkich losów. Będą morderstwa, porwania, gorące romanse i wielkie tajemnice. Dojdzie również do rewolucji, i to niebanalnej, bo przeprowadzonej w formie teatralnego spektaklu. 
We wszystkie te wydarzenia wplątany zostanie główny bohater, poeta Ka. Do Karsu Ka przyjedzie, przynajmniej oficjalnie, jako reporter, chcący napisać artykuł o serii samobójstw młodych muzułmańskich dziewcząt. Nie wszystkim ten zamiar Ka się spodoba, bowiem Ka na co dzień mieszka w Niemczech, a do Turcji, z której pochodzi, przyjechał na pogrzeb matki. Jednakże dla Ka reportaż to tylko pretekst. Prawdziwym powodem, dla jakiego Ka zjawił się w Karsie jest piękna koleżanka ze szkolnych lat, Ipek. Ka marzy o tym, aby przy boku Ipek znaleźć swoje szczęście. 
Nie będzie mu to dane.
Akcja powieści rozgrywa się w ciągu zaledwie trzech dni. Dzieje się w niej tak wiele, że czytelnik może odnieść wrażenie, że pobyt Ka w Karsie trwał trzy, ale tygodnie.

Głównym wątkiem powieści nie są jednak przygody poety w Karsie, a cały konflikt, jaki się tam toczy pomiędzy zwolennikami Turcji jako państwa laickiego, a islamskimi tradycjonalistami. To zderzenie światopoglądów jest nieuniknione i niestety, wydaje się być nie do rozwiązania.

Pamuk pokazuje nam mechanizmy tego konfliktu, opis pokrytego śniegiem Karsu staje alegorią całej Turcji – państwa, które ciągle zmaga się ze zderzeniem pomiędzy proeuropejskim państwem, a religijną tradycją samych Turków. Trzecią stroną konfliktu są zaś Kurdowie. A tam gdzie ścierają się różne kultury, tam trudno znaleźć złoty środek, i tam, niestety często dochodzi do przelewu krwi.
Gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla ludzi, którzy pragną, tak jak Ka, po prostu żyć szczęśliwie?

W “Śniegu” znajdziemy wątki autobiograficzne samego autora. Orhan Pamuk, najbardziej rozpoznawalny turecki pisarz, podejmujący w swoich powieściach dialogu Zachodu ze Wschodem,był również, tak jak jego bohater Ka, obiektem ataków tureckich ugrupowań ekstermistycznych. Zwłaszcza po tym, jak publicznie potępił tzw. “rzeź Ormian”. 
W powodu negatywnego nastawienia Pamuka do muzułmańskich fundamentalistów, jego dzieła 
w Turcji nie były przyjmowane z zachwytem. 
Reszta świata, natomiast, doceniła kunszt pisarki Pamuka, przyznając mu Nagrodę Nobla w roku 2006 i tłumacząc jego powieści na ponad 40 języków. 

Patrycja

Nie mając czasu prawie na nic, zawsze znajdę jednak czas na czytanie. Jedni uznają to za niegroźne dziwactwo, inni dzielą tę pasję… Zbuntowałam się przeciwko szalonemu tempu w jakim mija nasza codzienność i postanowiłam podzielić się moimi pasjami z szerszym gronem. Na razie jest o książkach. Wkrótce będzie o innych rzeczach, które dostarczają mi pozytywnych emocji. A od tych ostatnich jestem poważnie uzależniona :)))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *