Krzysztof Kamil Baczyński

Wczoraj minęła 95 rocznica  urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – najbardziej rozpoznawalnego twórcy pokolenia “Kolumbów”.
 
Krzysztof Kamil Baczyński (1921-1944) jest poetą kojarzonym przede wszystkim z II Wojną Światową i Powstaniem Warszawskiem. Zresztą, bardzo słusznie – Baczyński należał bowiem do pokolenia Kolumbów – pokolenia, które urodziło się po I wojnie światowej, już w wolnej Polsce, 
i któremu szczęśliwe dzieciństwo i wczesną młodość brutalnie przerwała, w 1939 roku, kolejna wojenna zawierucha. Mieli wówczas około 20 lat. Musieli nagle przestać być beztroską młodzieżą, i stać się żołnierzami. Krzysztof Kamil Baczyński także – służył w Armii Krajowej, był również harcmistrzem “Szarych Szeregów”. 
Co ciekawe, Krzysztof Kamil Baczyński zamierzał zostać ilustratorem, a w szkole z języka polskiego orłem nie był. Wybuch wojny przerwał jego plany… jednak z talentem poetyckim niewątpliwie się urodził, i nawet II Wojna Światowa tego zmienić nie mogła.
 
Epoka w jakiej żył Baczyński  znalazła oddźwięk w jego twórczości –  pisał wiersze  nastrojowe, oniryczne, pełne apokaliptycznych wizji. Często pisał o śmierci, symbolicznie opisując koszmar wojny. 
Jednak, jak na prawdziwego poetę przystało – poruszał też w swojej poezji tematy uniwersalne – pisząc o człowieku, jego kondycji, a także o miłości. Cykl wierszy “Do Basi” jego autorstwa uznawany jest po dziś dzień za jeden z najlepszych erotyków polskiej literatury. Poeta napisał je dla swojej żony – Barbary Drapczyńskiej
 
Krzysztof Kamil Baczyński poległ trafiony pociskiem snajperskim w czwartym dniu Powstania Warszawskiego. 
 
Jego biografia, dziś często bardzo upraszczana (i sprowadzana w opracowaniach szkolnych do przeżyć wojennych poety) była dość skomplikowana. Tak jak czasy, w których żył. Pokolenie Kolumbów, służba w AK, żydowskie pochodzenie oraz lewicowe, żeby nie powiedzieć “komunistyczne” poglądy…. Niezła mieszanka wybuchowa! 
Nie będę odkrywać ponownie koła, i oddam głos znawcom twórczości i życia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.  A jeśli ktoś ma, po prostu, ochotę na dobrą poezję, zapraszam tu
 
Wspomnę tylko, że na mojej półce leży tomik “Po stronie nadziei” – wiersze wybrane Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wydany z 1997 roku przez “Świat Książki”. 

 

Oprócz wierszy – bardzo ciekawie opracowane słowo wstępne i posłowie. Polecam.
 
Na koniec, cytat ze słowa wstępnego autorstwa Zygmunta Kubiaka, który, wydaje się, najlepiej oddaje charakter twórczości Baczyńskiego: 
 
“Pomimo tragicznego przerwania twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego jest, jak każde prawdziwe dzieło sztuki, świadectwem życia, a nie śmierci”
 

A to świadectwo życia znajdziecie choćby w tej piosence. Lub wielu innych

 

Patrycja

Nie mając czasu prawie na nic, zawsze znajdę jednak czas na czytanie. Jedni uznają to za niegroźne dziwactwo, inni dzielą tę pasję… Zbuntowałam się przeciwko szalonemu tempu w jakim mija nasza codzienność i postanowiłam podzielić się moimi pasjami z szerszym gronem. Na razie jest o książkach. Wkrótce będzie o innych rzeczach, które dostarczają mi pozytywnych emocji. A od tych ostatnich jestem poważnie uzależniona :)))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *