O książkach i nie tylko czyli… czy Amerykanin rozumie rosyjską duszę?

-Wiesz, kupiłam “Rasputina” – powiedziała M. upijając łyk kawy. 

-Tę biografię, którą napisał niedawno Douglas Smith? – zapytałam

-Tak – odparła M. – A najlepsze jest, że jest taaaaka gruba!

M. ma takie małe zboczenie – uwielbia książki liczące około 1000 stron, bo wtedy przyjemność czytania dłużej trwa, jak sama tłumaczy… Na szczęście, nie umniejsza to jakości jej lektur 🙂

-Tylko wiesz… – zamyśliła się M. – mam obawy czy to możliwe, żeby Amerykanin zrozumiał rosyjską duszę?!

Hmm, wiele osób już próbowało zrozumieć postać Grigorija Rasputina i odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało, że samozwańczy “święty” doczekał się takich względów na carskim dworze i zrobił tak zawrotną karierę… 

“Rasputin” Douglasa Smitha pojawi się niedługo na Moli Książkowej, a tymczasem przypomnę pozycję raczej zapomnianą, wydaną w Polsce w 1985 roku pod tytułem “Święty demon Rasputin i kobiety”.

 

Opracowanie to mam w domu od lat, próbowalam je przeczytać jeszcze jako nastolatka. Nie przeszłam wtedy przez to, gdyż język książki był trudny i dość archaiczny. Jeśli dobrze pamiętam, oryginał “Świętego demona…” ukazał się w latach trzydziestych (!) w Niemczech, autorem zaś był René Fülöp-Miller. 

A czy Niemiec może zrozumieć rosyjską duszę? Właściwie, czy postać Rasputina da się zrozumieć?

Tym akcentem chcę ocalić od zapomnienia “Świętego demona” oraz zapowiedzieć Wam, Drodzy Czytelnicy, że i o Rasputinie i o skomplikowanej rosyjskiej duszy niedługo na Moli Książkowej przeczytacie!

Patrycja

Nie mając czasu prawie na nic, zawsze znajdę jednak czas na czytanie. Jedni uznają to za niegroźne dziwactwo, inni dzielą tę pasję… Zbuntowałam się przeciwko szalonemu tempu w jakim mija nasza codzienność i postanowiłam podzielić się moimi pasjami z szerszym gronem. Na razie jest o książkach. Wkrótce będzie o innych rzeczach, które dostarczają mi pozytywnych emocji. A od tych ostatnich jestem poważnie uzależniona :)))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *